GLASS & CERAMICS / Porcelain and Pottery / Plates 11457001
nr 1145 7001
Stig Lindberg
(1916-1982), Sverige
6 pieces, Stig Lindberg (1916-1982), Berså, Gustavsberg, Sweden, stiliserade gröna blad på vit botten, diameter: 24 cm, mindre glasyrskador.
PLATES, 6 st, Stig Lindberg (1916-1982), Berså, Gustavsberg, stiliserade gröna blad på vit botten, diameter: 24 cm
Condition: mindre glasyrskador
Stig Lindberg, born 1916, dead 1982, Swedish designer and artist.
800
SEK 800
Monday November 20 2017
at 20:01:23
500 kr
600 kr
700 kr
- Thema-auction
Nov 20
Retro - 50/60-tal
Read more about Retro - 50/60-tal
Stig Lindberg
Read more about Stig Lindberg
Gustavsbergs Porslinfabrik
Berså (Stig Lindberg)
Gustavsbergs Studio